Skip to content

68 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1981

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block133.36
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX ASHWOOD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,482
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
27%
Improvement Value:$55,200
73%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+3.1%
2024$8,896+3.3%
2023$8,608+0.1%
2022$8,596+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 4437, Page 308

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4104, Page 420

Property Sale

Sale
$76,000

Property Built

Built

Year Built: 1981