Skip to content

980 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1945

Last Sale Price
$849,900
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block133
Lot14.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,042
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
20%
Improvement Value:$116,900
80%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,779+3.1%
2024$17,248+42.4%
2023$12,111+0.1%
2022$12,094+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$849,900

To:

DeedBook 18773, Page 1099

Property Sale

Sale
$60,550

To:

DeedBook 3283, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1945