Skip to content

32 Cornell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block134.01
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class---
DescriptionM-1651 C
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,648
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
33%
Improvement Value:$72,100
67%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,182+3.1%
2024$12,788+3.3%
2023$12,374+0.1%
2022$12,357+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 4752, Page 529

Property Sale

Sale
$191,202
DeedBook 4409, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1997