Skip to content

42 Cornell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block134.01
Lot53
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class---
DescriptionM-2410 A 2BG
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,402
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$95,400
70%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,511+3.1%
2024$16,018+3.3%
2023$15,499+0.1%
2022$15,478+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

To:

DeedBook 5262, Page 506

Property Sale

Sale
$248,143

To:

DeedBook 4433, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1997