Skip to content

44 Cornell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$220,003
Last Sale Date
Jun 20, 1997

Property Information

Block134.01
Lot54
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class---
DescriptionM-2030 A
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,048
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$87,300
66%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,133+3.1%
2024$15,651+3.3%
2023$15,144+0.1%
2022$15,123+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,003

To:

Sq Ft2,048DeedBook 4423, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1997