Skip to content

45 Cornell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$248,815
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block134.01
Lot56
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class---
DescriptionM-2410 B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,402
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
31%
Improvement Value:$100,100
69%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,693+3.1%
2024$17,165+3.3%
2023$16,610+0.1%
2022$16,586+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$248,815

To:

Sq Ft2,402DeedBook 4457, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1997