Skip to content

41 Cornell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$400,001
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block134.01
Lot58
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1BG
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,688
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
43%
Improvement Value:$53,000
57%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+3.1%
2024$11,002-16.2%
2023$13,130+0.1%
2022$13,111+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,001

To:

DeedBook 18060, Page 1654

Property Sale

Sale
$442,300

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 5464, Page 614Recorded3/10/2005

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 5146, Page 642

Property Sale

Sale
$213,054

To:

DeedBook 4407, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1997