Skip to content

21 Cornell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$587,000
Last Sale Date
Apr 4, 2008

Property Information

Block134.01
Lot68
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class---
DescriptionM-2410 A1
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,402
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$115,000
74%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,901+3.1%
2024$18,337+3.3%
2023$17,743+0.1%
2022$17,718+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$587,000

To:

Sq Ft2,402DeedBook 5963, Page 222

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 5368, Page 388Recorded8/11/2004

Property Sale

Sale
$256,754
DeedBook 4403, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1997