Skip to content

9 Jernee DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$202,950
Last Sale Date
Apr 23, 1992

Property Information

Block134.02
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionDELAWARE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,348
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$87,400
71%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,925+3.1%
2024$14,480+3.3%
2023$14,011+0.1%
2022$13,992+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$202,950

To:

Sq Ft2,348DeedBook 3972, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56