Skip to content

28 Addington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1993

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 11, 1999

Property Information

Block134.02
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionHUDSON
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,640
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$102,700
75%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,791+3.1%
2024$16,290+3.3%
2023$15,763+0.1%
2022$15,740+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4137, Page 269

Property Sale

Sale
$227,815
DeedBook 4043, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56