Skip to content

2 Jernee DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1993

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Dec 17, 1996

Property Information

Block134.03
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionDELAWARE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,429
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,000
69%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,730+3.1%
2024$15,261+3.3%
2023$14,767+0.1%
2022$14,746+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

To:

Sq Ft2,429DeedBook 4381, Page 872

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 4040, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56