Skip to content

37 Devon DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 30, 2013

Property Information

Block134.03
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionM-2410 SLAB
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,402
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,100
73%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,742+3.1%
2024$15,273+3.3%
2023$14,778+0.1%
2022$14,757+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,402DeedBook 6548, Page 89

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 6046, Page 600Recorded5/8/2009

Property Sale

Sale
$238,989
DeedBook 4473, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1997