Skip to content

18 Jernee DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1993

Last Sale Price
$315,500
Last Sale Date
Aug 21, 1996

Property Information

Block134.03
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLORADO
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,058
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
24%
Improvement Value:$127,200
76%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,388+3.1%
2024$19,780+3.3%
2023$19,139+0.1%
2022$19,113+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,500

To:

Sq Ft3,058DeedBook 4364, Page 899

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 4050, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56