Skip to content

2 Christian DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block134.04
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionRARITAN 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,502
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$99,500
74%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,401+3.1%
2024$15,911+3.3%
2023$15,396+0.1%
2022$15,375+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,502DeedBook 17357, Page 244

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4349, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56