Skip to content

8 Christian DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block134.04
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionRARITAN
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,288
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$107,200
75%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,340+3.1%
2024$16,822+3.3%
2023$16,278+0.1%
2022$16,255+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

To:

DeedBook 19870, Page 1154

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 6626, Page 260

Property Sale

Sale
$279,900

To:

DeedBook 4513, Page 516

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 4334, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56