Skip to content

19 Millman DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1995

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 29, 2002

Property Information

Block134.05
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionJORDAN
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,850
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
24%
Improvement Value:$114,200
76%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,315+3.1%
2024$17,769+3.3%
2023$17,193+0.1%
2022$17,169+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,850DeedBook 5091, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 4210, Page 247

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56