Skip to content

15 Millman DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$590,500
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block134.05
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class10
DescriptionDELAWARE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,429
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
26%
Improvement Value:$100,300
74%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,620+3.1%
2024$16,124+4.0%
2023$15,511+0.1%
2022$15,489+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,500

To:

Sq Ft2,429DeedBook 5880, Page 306

Property Sale

Sale
$234,525
DeedBook 4033, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56