Skip to content

7 Millman DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block134.05
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLORADO
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,916
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$123,700
77%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,474+3.1%
2024$18,893+3.3%
2023$18,281+0.1%
2022$18,255+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 4791, Page 176

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 4014, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 3905, Page 56