Skip to content

27 Christian DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$248,757
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block134.06
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionM-2410 C BSMT
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,402
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$114,500
77%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,230+3.1%
2024$17,686+3.3%
2023$17,113+0.1%
2022$17,089+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$248,757

To:

Sq Ft2,402DeedBook 4446, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1997