Skip to content

11 Hampton PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block134.10
Lot11
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1960-B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
22%
Improvement Value:$70,900
78%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,084+3.1%
2024$10,753+3.3%
2023$10,405+0.1%
2022$10,391+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 19700, Page 649

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 6998, Page 543Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$173,454

To:

Property Built

Built

Year Built: 1997