Skip to content

126 Windsong CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$139,427
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block134.10
Lot18
QualifierC0011
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLM-1022L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,038
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
16%
Improvement Value:$26,500
84%
Total Assessment$31,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,841+3.1%
2024$3,726+3.3%
2023$3,606+0.1%
2022$3,601+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,427

To:

Sq Ft1,038DeedBook 6799, Page 335

Property Sale

Sale
$132,918
DeedBook 6121, Page 199

Property Sale

Sale
$85,362
DeedBook 4519, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1998