Skip to content

170 Windsong CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block134.10
Lot26
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class10
DescriptionTH 1960-B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$89,700
82%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,377+3.1%
2024$12,978+3.3%
2023$12,557+0.1%
2022$12,540+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,966DeedBook 18994, Page 1384Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$228,000

To:

Property Sale

Sale
$223,829

To:

Property Built

Built

Year Built: 1998