Skip to content

177 Windsong CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 5, 2023

Property Information

Block134.10
Lot27
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1960-A
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
21%
Improvement Value:$74,400
79%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+3.1%
2024$11,168+3.3%
2023$10,806+0.1%
2022$10,791+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 19279, Page 1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 6806, Page 238Recorded4/11/2016

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 5766, Page 858

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5766, Page 858

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Property Sale

Sale
$181,160

To:

Property Built

Built

Year Built: 1998