Skip to content

179 Windsong CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block134.10
Lot27
QualifierC0002
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1480-D
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,728
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$64,900
76%
Total Assessment$84,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,353+3.1%
2024$10,044+3.3%
2023$9,719+0.1%
2022$9,705+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17453, Page 1210

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17194, Page 1586Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5395, Page 62

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4993, Page 482

Property Sale

Sale
$158,757
DeedBook 4504, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1998