Skip to content

8 Cambridge CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block134.10
Lot9
QualifierC0004
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class10
DescriptionTH 1960-A
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$90,300
82%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,450+3.1%
2024$13,048+3.3%
2023$12,626+0.1%
2022$12,608+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,966DeedBook 17498, Page 1090

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 6584, Page 687Recorded6/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1997