Skip to content

34 River RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1946

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block134
Lot8.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,910
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
27%
Improvement Value:$50,800
73%
Total Assessment$69,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+3.1%
2024$8,234+3.3%
2023$7,967+0.1%
2022$7,956+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,910DeedBook 5465, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1946