Skip to content

9 Beech CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block136
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class---
DescriptionCANTERBURY 2AG
Dwellings1
ZoningHCR
Sq Footage2,472
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
30%
Improvement Value:$96,000
70%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,803+3.1%
2024$16,302+3.3%
2023$15,774+0.1%
2022$15,752+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 6864, Page 574Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$394,999

From:

To:

DeedBook 5189, Page 509Recorded6/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003