Skip to content

35 Pine StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$433,410
Last Sale Date
May 21, 2003

Property Information

Block139
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class10
DescriptionTALBOT
Dwellings1
ZoningHCR
Sq Footage2,505
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
30%
Improvement Value:$91,800
70%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,096+3.1%
2024$15,616+3.3%
2023$15,110+0.1%
2022$15,089+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$433,410

From:

To:

Sq Ft2,505DeedBook 5196, Page 106Recorded6/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003