Skip to content

9 Pine StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block143
Lot5.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,904
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,200
24%
Improvement Value:$55,300
76%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+3.1%
2024$8,577+3.3%
2023$8,299+0.1%
2022$8,287+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6440, Page 746

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6371, Page 419NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/31/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910