Skip to content

11 Kossman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block144
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,602
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
39%
Improvement Value:$37,100
61%
Total Assessment$60,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+3.2%
2024$6,943-0.2%
2023$6,960+0.1%
2022$6,950+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911