Skip to content

196 Main StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block147
Lot8.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningHRC
Sq Footage1,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
28%
Improvement Value:$42,900
72%
Total Assessment$59,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+3.1%
2024$7,063+3.3%
2023$6,834+0.1%
2022$6,824+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 17452, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1910