Skip to content

53 Cleveland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Date
Nov 27, 1991

Property Information

Block165
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,700
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
29%
Improvement Value:$62,400
71%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+3.1%
2024$10,328+3.3%
2023$9,993+0.1%
2022$9,979+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$148,000

From:

To:

DeedBook 3939, Page 574Recorded10/7/1991

Property Sale

SaleMulti
$97,500

Property Built

Built

Year Built: 1960