Skip to content

97 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block165
Lot64
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,415
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
37%
Improvement Value:$50,600
63%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,792+3.1%
2024$9,499+3.3%
2023$9,192+0.1%
2022$9,179+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 18785, Page 366Recorded1/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 3938, Page 654Recorded10/2/1991

Property Built

Built

Year Built: 1960