Skip to content

40 Lincoln AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 24, 2007

Property Information

Block169
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
32%
Improvement Value:$53,400
68%
Total Assessment$78,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,548+3.1%
2024$9,263+3.3%
2023$8,963+0.1%
2022$8,950+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 5781, Page 559Recorded2/7/2007

Property Built

Built

Year Built: 1959