Skip to content

196 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Commercial

Last Sale Price
$3,090,000
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block17.01
Lot16.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage24,205
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
14%
Improvement Value:$710,000
86%
Total Assessment$825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,041+2.8%
2024$96,335+3.3%
2023$93,258+0.2%
2022$93,118+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,090,000

To:

Sq Ft24,205DeedBook 6514, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 4118, Page 699

Property Sale

Sale
$115,000