Skip to content

16 N Woodland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jun 13, 1986

Property Information

Block17.01
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,262
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
38%
Improvement Value:$56,700
62%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,925+2.8%
2024$10,626+3.3%
2023$10,287+0.2%
2022$10,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,262

Property Built

Built

Year Built: 1950