Skip to content

8 S Woodland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1945

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block17.02
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,634
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
33%
Improvement Value:$61,600
67%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105+2.8%
2024$10,801+3.3%
2023$10,456+0.2%
2022$10,440+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 6666, Page 161

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4328, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1945