Skip to content

15 N Woodland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1947

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Jan 20, 1983

Property Information

Block17.03
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,733
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
36%
Improvement Value:$61,700
64%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,573+2.8%
2024$11,257+3.3%
2023$10,897+0.2%
2022$10,881+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500

To:

Sq Ft1,733DeedBook 32700, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1947