Skip to content

21 S Woodland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 23, 1998

Property Information

Block17.04
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,832
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
36%
Improvement Value:$66,700
64%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,605+2.8%
2024$12,261+3.3%
2023$11,869+0.2%
2022$11,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 4490, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1948