Skip to content

11 Serviss AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1942

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 15, 1992

Property Information

Block17.12
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,280
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
41%
Improvement Value:$36,500
59%
Total Assessment$61,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+2.9%
2024$6,920+3.4%
2023$6,691+0.2%
2022$6,680+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 4011, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1942