Skip to content

238 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1972
Vacant Land

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block17.13
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,950
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,245+2.8%
2024$11,911+3.3%
2023$11,530+0.2%
2022$11,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,950DeedBook 5155, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1972