Skip to content

5 S Woodland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block17.16
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,214
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
40%
Improvement Value:$49,600
60%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+2.8%
2024$9,727+3.3%
2023$9,416+0.2%
2022$9,402+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,214DeedBook 6091, Page 165Recorded9/30/2009

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4429, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1950