Skip to content

22 Messler StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block17.16
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,972
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
29%
Improvement Value:$68,400
71%
Total Assessment$95,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,513+2.8%
2024$11,198+3.3%
2023$10,841+0.2%
2022$10,824+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955