Skip to content

15 S Woodland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 22, 2010

Property Information

Block17.16
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,256
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
32%
Improvement Value:$58,300
68%
Total Assessment$85,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+2.8%
2024$9,996+3.3%
2023$9,676+0.2%
2022$9,662+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6180, Page 547

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4854, Page 814

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4149, Page 508

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4048, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1952