Skip to content

4 Branco PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block17.17
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,850
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,200
36%
Improvement Value:$55,700
64%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,432+2.8%
2024$10,147+3.3%
2023$9,823+0.2%
2022$9,808+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

DeedBook 19888, Page 1216

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 4186, Page 238

Property Sale

Sale
$151,000

Property Built

Built

Year Built: 1952