Skip to content

4 Daniel PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 16, 2008

Property Information

Block17.18
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,820
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
33%
Improvement Value:$65,200
67%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+2.8%
2024$11,373+3.3%
2023$11,010+0.2%
2022$10,994+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 5927, Page 313

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3953, Page 579

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 3780, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1961