Skip to content

8 Manton AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block17.19
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,788
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
34%
Improvement Value:$63,300
66%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+2.8%
2024$11,245+3.3%
2023$10,886+0.2%
2022$10,869+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$492,500

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5843, Page 165Recorded7/16/2007

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5593, Page 564Recorded12/7/2005

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 4185, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1967