Skip to content

35 Pine Ridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 6, 1985

Property Information

Block17.20
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,452
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
32%
Improvement Value:$69,600
68%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+2.8%
2024$12,039+3.3%
2023$11,654+0.2%
2022$11,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,452

Property Built

Built

Year Built: 1978