Skip to content

33 Pine Ridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Aug 27, 1976

Property Information

Block17.20
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,910
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
26%
Improvement Value:$90,100
74%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,550+2.8%
2024$14,153+3.3%
2023$13,700+0.2%
2022$13,680+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft1,910DeedBook 29450, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1976