Skip to content

40 Pine Ridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 24, 1999

Property Information

Block17.21
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,020
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
28%
Improvement Value:$79,500
72%
Total Assessment$110,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,254+2.8%
2024$12,891+3.3%
2023$12,480+0.2%
2022$12,461+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 4685, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1977